×

Instalacja elektryczna – jak wykonać?

Instalacja elektryczna – jak wykonać?

Podczas budowy nowego domu często zastanawiamy się w jaki sposób wykonać instalację elektryczną, czy wykonać ją „klasycznie” czy może rozbudować ją do poziomu inteligentnego domu, gdzie będziemy mieli możliwość np. sterowania z poziomu naszego telefonu komórkowego roletami, bramą wjazdową, garażową czy oświetleniem. Co raz częściej decydujemy się na to drugie rozwiązanie gdyż nie jest już jak dawniej poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Rozwiązania typu smart home co raz częściej są spotykane w naszych domach.

Jakich materiałów użyć ?

Materiały użyte do wykonania instalacji elektrycznej powinny spełniać cały szereg norm bezpieczeństwa. Ciężko jest kupić w polskich sklepach produkty, które nie posiadałyby atestów lub były nie dopuszczone do obrotu w naszym kraju. Głównie należy się skupić na doborze materiałów pod względem jakościowym. Chodzi tutaj przede wszystkim o osprzęt elektryczny typu gniazda, wyłączniki, które wybiera zazwyczaj inwestor. Najlepszym rozwiązaniem przy wyborze gniazd i wyłączników jest zasięgnięcie opinii naszego elektryka, co sądzi o naszym wyborze i czy może ma jakieś uwagi lub opinie na temat wybranego przez nas produktu. Ponieważ kto, jak nie elektryk z wieloletnim doświadczeniem, będzie posiadał wyspecjalizowaną wiedzę na ten temat, i będzie w stanie coś więcej nam powiedzieć o danym osprzęcie elektrycznym.

Na co zwrócić uwagę przy realizacji instalacji elektrycznej ?

Najistotniejszą rzeczą przy realizacji instalacji elektrycznej jest chyba prawidłowe rozplanowanie obwodów elektrycznych, tak aby podczas późniejszego użytkowania instalacji nie było problemu z nadmiernym obciążeniem pojedynczego obwodu. Kolejnymi rzeczami są odpowiedni dobór przewodów elektrycznych oraz ich przekroju, dobór zabezpieczeń oraz wykonanie wszystkich niezbędnych uziemień i połączeń wyrównawczych, które zapewnią nam bezpieczeństwo użytkowania. Również istotną rzeczą jest estetyka pracy oraz prowadzenie przewodów, które zostaną później przykryte tynkiem i nie będą widoczne. Złe prowadzenie przewodów może w późniejszym użytkowaniu budynku przysporzyć wielu kłopotów. Przykładowo podczas montażu pólek, obrazów itp. nie rzadko spotykam się z przewierconym przewodem, gdyż znajdował się pod tynkiem w miejscu w którym nie powinno być przewodu, i nikt się go tam nie spodziewał. Dlatego zlecenie wykonania instalacji elektrycznej profesjonalnemu elektrykowi z doświadczeniem, na którym możemy polegać jest gwarancją bezpieczeństwa i spokoju w późniejszym użytkowaniu instalacji elektrycznej.

Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej ?

Koszt wykonania instalacji elektrycznej w nowo budowanym domu jest ściśle związany z projektem budowlanym oraz wymogami inwestora. Jednak można przyjąć, że wykonanie instalacji „klasycznie”, spełniając wszelkie wymagane normy i przepisy bezpieczeństwa, będzie się wahał w przedziale 18-20 tyś złotych. Cena ta obejmuje zarówno pracę elektryka jak i materiał. Istnieje możliwość zredukowania kosztów, jednak nie zalecamy tego, gdyż odbije się to na jakości użytych materiałów oraz późniejszym komforcie użytkowania takiej instalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do Twój Elektryk Wrocław po bezpłatną wycenę planowanych prac. Wstępnej wyceny możemy dokonać poprzez przesłanie na adres mailowy projektu budynku oraz wytycznych czego oczekujemy. W przypadku akceptacji wstępnego kosztorysu można spotkać się na budowie i dokładnie omówić całą instalację, jednak późniejszy koszt nie powinien znacząco odbiegać od wstępnej wyceny.

Opublikuj komentarz