×

Rewolucja w dostępie do wiedzy: jak ccFOUND zmienia reguły gry w edukacji online

Rewolucja w dostępie do wiedzy: jak ccFOUND zmienia reguły gry w edukacji online

Rewolucja w dostępie do wiedzy: jak ccFOUND zmienia reguły gry w edukacji online

Internet być może i jest zbudowany na wiedzy — ale szukając w nim odpowiedzi na trapiące nas pytania możemy łatwo poczuć się jak w sercu Amazonii. Warto więc mieć ze sobą przewodnika, który pomoże nam znaleźć prawdziwych ekspertów i skorzystać z ich doświadczenia. Przedstawiamy ccFOUND — platformę edukacyjną przyszłości!

Dlaczego świat edukacji online potrzebuje rewolucji?

Jaki sposób zdobywania wiedzy jest, zdaniem wielu ekspertów, najskuteczniejszy? Rozmowa. Zadawanie pytań ludziom, którzy na interesujące nas tematy wiedzą wszystko i wchodzenie z nimi w dyskusję. W idealnym świecie proces edukacji wyglądałby pewnie tak, jak przedstawił to kilkaset lat temu Rafael, malując Szkołę ateńską.

I być może jest to nieco górnolotne porównanie — ale takie właśnie możliwości daje nam internet. Każdy, kto czuje się specjalistą w swojej dziedzinie może dzielić się z innymi swoją wiedzą: tworząc swoją internetową społeczność (co wymaga jednak czasu), oferując kursy, szkolenia i webinary (znów — wymaga to zbudowania od zera swojej marki jako eksperta) czy udzielając się na najpopularniejszych portalach typu Q&A (na przykład na Quorze, która dla osób poszukujących wartościowych odpowiedzi jest dżunglą samą w sobie!). 

Czyli mamy możliwości; mamy też miliony ekspertów i pasjonatów rozsianych po całym świecie, którzy chcą dzielić się swoimi doświadczeniami oraz ludzi, którzy chcą wiedzieć więcej. Gdyby istniał sposób, aby ich ze sobą połączyć… to mógłby nazywać się ccFOUND.

ccFOUND — czyli eksperci z całego świata na wyciągnięcie… smartfona z kieszeni

Jak mówią sami jego założyciele, ccFOUND to pierwsza na świecie „wyszukiwarka umysłów” — platforma, na której niemal każdy może dzielić się swoją wiedzą w wybrany przez siebie sposób. 

Chcesz dać się poznać jako ekspert w swojej dziedzinie? Możesz udzielać odpowiedzi pod zadawanymi przez internautów pytaniami — za darmo… lub za drobną opłatą (bo wiedza jest cenna!). Myślisz o tym, aby rozpocząć działalność learningową na pełnych obrotach, ale powstrzymuje Cię przed tym wysoki próg wejścia? ccFOUND da Ci szansę zbudować społeczność ludzi z całego świata, którzy naprawdę są zainteresowani tym, co masz do powiedzenia, a także pozwoli z łatwością sprzedawać swoje produkty edukacyjne. 

Czy możemy więc mówić o platformie, która jednocześnie jest biblioteką wiedzy i „rynkiem umysłów”? Na to wygląda.

To wszystko nie zadziałałoby, gdyby nie to, że ccFOUND mocno stawia na społeczny aspekt dzielenia się wiedzą. W przeciwieństwie do innych platform projekt ccFOUND rzeczywiście pozwala swoim użytkownikom na oddzielenie prawdziwych ekspertów od tych, którzy tylko udają, że znają się na rzeczy. Za każdą odpowiedź na zadane przez użytkownika pytanie jej autor może otrzymać punkty reputacji (tak, to prawie jak kierowcy Ubera) — i tak jak w każdej internetowej społeczności, najbardziej pomocni autorzy będą mieli szansę dotrzeć do najszerszego grona odbiorców, a pozostali — szybko zostaną zweryfikowani przez „rynek umysłów”.

Międzynarodowy rynek, dodajmy! Przez tysiące lat wiedza była ograniczona językowymi i geograficznymi barierami. Rozwój internetu je w większości zniósł, a ccFOUND? Poszedł krok dalej — twórcy oparli platformę na tłumaczeniach maszynowych, nad którymi dzień i noc czuwają algorytmy informatyczne. Wciąż jeszcze niedoskonałe, dlatego w razie wątpliwości pomagają im sami użytkownicy platformy. Tak czy inaczej — każdą odpowiedź przeczytamy po polsku. 


Bo na koniec dnia najważniejsze nie jest to, skąd pochodzisz i w jakim języku mówisz — a to, ile wiesz. Jeśli chcesz przekonać się, jak może wyglądać edukacja przyszłości — zajrzyj na https://ccfound.com/pl.

Opublikuj komentarz